دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان

بلوار استاد یوسف ثبوتی، پلاک 444

صندوق پستی 1159-45195 زنجان 66731-45137 ایران

دورنگار: 33155142 -024

تلفن: 33151 -024


طراحی و برنامه نويسی توسط مركز كامپيوتر دانشگاه تحصيلات تكميلي علوم پايه زنجان

خانه>دانشکده علوم زیستی>
دانشکده علوم زیستی
 
 
 بسمه تعالي

پژوهش‌هاي گروه بيوشيمي در حال حاضر به طور عمده متمركز بر شيمي اعصاب و شيمي پروتئين‌ها متمركز است: از جمله مطالعه مكانيسم تجمع پروتئين‌ها و پپتيدها، مطالعه‌ي بيوشيميايي و آنزيمي بيمارهاي نوروديژنراتيو و اعتياد به مواد روان‌گردان، مطالعه بر روي ميان‌كنش‌هاي ماكرومولكول‌ها در محلول‌ها. اعضاي همكار در دانشكده‌ فيزيك نيز عمدتا بر روي بيوفيزيك اسيدهاي نوكلئيك تحقيق مي‌كنند.

 

آزمايشگاه‌هاي تحقيقاتي

 

آزمايشگاه بيوشيمي

در اين آزمايشگاه كارهاي تجربي در زمينه‌هاي علوم زيستي مولكولي با استفاده از روش‌هاي اسپكتروسكوپي، الكتروفورز، سانتريفيوژ و سانيكِيشن انجام مي‌شود.

 

 

آزمايشگاه بيوفيزيك و ميكروسكوپي

در حال حاضر در اين آزمايشگاه با استفاده از روش‌هاي ميكروسكوپي و عكس‌برداري روي نمونه‌هاي زيستي كار مي‌شود و در آينده نزديك ابزار‌هاي بيو‌فيزيكي و بيوانفورماتيك نيز به آن اضافه خواهد شد.

 

پرورش و تكثير ماهي زبرا (Zebra Fish Aqua culture )

آكواريوم و حوضچه­هاي پرورش و تكثير ماهي‌هاي زبرا و ميكروسكوپ نوري با امكانات عكس و فيلم‌برداري با دوربين سي‌سي‌دي در آزمايشگاه بيوفيزيك و ميكروسكوپي امكان استفاده از ماهي زبرا براي آزمايش هاي نوروبيولوژيكي را در گروه بيوشيمي و بيوفيزيك فراهم كرده است.

 

آزمايشگاه كشت سلول و بافت

امكاناتي نظير انكوباتور CO2 و ميكروسكوپ اينورت فلورسانس و هود لامينار در اين آزمايشگاه فراهم آمده است.

 

آزمايشگاه كشت ميكروارگانيزم‌ها

اين آزمايشگاه داراي هود ميكروبي است.

 

اتاق يخ‌ساز و آب ديونيزه

 

علاوه بر آزمايشگاه‌هاي فوق، دانشكده‌ي علوم زيستي به آزمايشگاه‌ انبرك نوري دانشكده‌ي فيزيك نيز دسترسي دارد.

 

همکاري‌هاي بين‌المللي

دانشكده علوم زيستي در چهارچوب تفاهم­نامه منعقد شده بين دانشگاه تحصيلات تكميلي علوم پايه و مركز بين­المللي مطالعات پيشرفته ايتاليا (سيسا) در زمينه‌هايي نظير تبادل استاد و دانشجو ، برپايي مدرسه در زمينه‌هاي خاص و استفاده از امكانات نرم‌افزاري و سخت‌افزاري يكديگر با گروه‌هاي علوم اعصاب‌شناسي، نوروبيولوژي و فيزيك زيستي آن مركز  همكاري‌ خواهد نمود. در حال حاضر يك پروژه پژوهشي در زمينه مطالعه DNA با استفاده از انبرك نوري بين دو موسسه در حال انجام است.

قرارداد همكاري سه‌جانبه بين دانشگاه تحصيلات تكميلي علوم پايه زنجان و آزمايشگاه ميكروسكوپ الكتروني دانشگاه مك‌گيل كانادا به سرپرستي دكتر حجت‌الله ولي و پژوهشگاه ملي زيست‌فناوري و مهندسي ژنتيك از ديگر همكاري‌هاي بين‌المللي دانشكده علوم زيستي است.